Her usta Açcının bir gizli yeteneği vardır...

Paslanmaz Çelik Nedir


Pek çok avantaj sunan bir ham maddedir

Paslanmaz çelik - pek çok avantaj sunan bir hammadde 
 
Kavram tanımı
 
Yüzyıl dönümünden bile yıllarca önce insanlar nikel ve krom ekleyerek çeliğin korozyona karşı olan direncinin artırılabildiğini keşfetti. Ancak bu elementler ile zenginleştirilmiş çelikler birçok talebi karşılamakta yetersiz kalıyordu. Çığır açan değişiklik 1912 yılında Almanya'da yapıldı. Nikel ve krom kombinasyonu ile birlikte tam da olması gerektiği ayarlanmış bir sıcaklık uygulama süreci sayesinde ilk kez korozyona karşı mükemmel bir koruma ve aynı zamanda iyi bir mekanik özellik sunan çelik elde edildi.
 
O günlerde deneme için kullanılan V ve ostenit için kullanılan A tanımları V2A ile V4A paslanmaz çeliğin eş anlamlıları olarak kullanılmaya devam ediyor. En büyük iki Alman üreticisi bu gruplarda elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda marka isimlerini Nirosta ve Remanid olarak kullanmaya karar verdiler. Uluslararası olarak kullanılan tanım 18/10 ya da 18/8'dir. Bunlar en yaygın olarak kullanılan krom, nikel ve paslanmaz çelik alaşım oranını tanımlar. Ancak uzmanlar söz konusu olduğunda, çeşitli paslanmaz çelikleri tam olarak ayırt etmek için DIN standart numaraları kullanır, örn. 1.4301.
 
 
 
Malzeme özellikleri ve avantajları
 
Paslanmaz çelik 1.4301 östenitik, aside karşı dayanıklı bir 18/10 Cr-Ni çeliktir ve sahip olduğu düşük karbon içeriği sayesinde çok iyi bir korozyon dayanıklılığı sunar. 300 dereceye ulaşan sıcaklıklara kadar kullanılmasına müsaade edilir. Daha yüksek çalışma sıcaklıklarında W Nr. 1.4541 titanyum-stabilize çelik kullanılmalıdır. Çelik; su, su buharı, nem, yiyecek asitleri ile zayıf organik ve inorganik asitlere karşı dayanıklıdır ve gıda maddesi endüstrisi, içecek üretimi, ilaç ve kozmetik sanayisi, kimya mühendisliği ve tıp tekniği gibi birçok alanda kullanılabilir.
Sayfamızı Paylaşın

Haberler

Mobil Menu